Sprawozdanie z pracy biblioteki - rok 2018

Dla uczniów klas młodszych zorganizowano wraz z Kołem Przyjaciół Biblioteki zajęcia w czasie których prezentowano utwory pisarzy literatury dziecięcej takich jak Jan Brzechwa, Aleksander Fredro, Julian Tuwim, Dorota Gellner. Prezentowano również na tych zajęciach bajki o Franklinie np. „Franklin i kółko przyrodnicze”, „Franklin i kask rowerowy ” i opowiadania o Martynce.

Spotkanie autorskie
W dniu 23 października odbyło się spotkanie autorskie z ostrołęckim poetą p. Stanisławem Kałuckim. Wzięły w nim udział klasy: III A i III D. Na początku spotkania uczennice z Koła Przyjaciół Biblioteki z klasy VA recytowały wiersze poety. Następnie zabrał głos p. Stanisław Kałucki. Poeta opowiadał o swojej twórczości i czytał wiersze. Uczniowie obejrzeli też gazetkę poświęconą poecie. Na koniec uczestnicy spotkania zadawali pytania p. Stanisławowi Kałuckiemu i otrzymali autografy poety. Spotkanie przebiegło w miłej, sympatycznej atmosferze.

Konkursy
W miesiącu październiku przeprowadzono konkurs czytelniczy dla klas II pt. „Magiczne wiersze Juliana Tuwima”. Wzięło w nim udział 21 uczniów. Uczestników konkursu obowiązywała znajomość treści wierszy Juliana Tuwima. Uczniowie obejrzeli też gazetkę poświęconą poecie.
W listopadzie odbył się konkurs recytatorski dla klas III pt. „Wiersze Juliana Tuwima”. Wzięło nim udział 25 uczniów Każdy uczestnik recytował jeden wiersz Juliana Tuwima.
W miesiącu styczniu przeprowadzono konkurs czytelniczy dla klas III ze znajomości treści książki Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn”. Wzięło w nim udział 19 uczniów. Dzieci obejrzały gazetkę poświęconą życiu i twórczości pisarki a następnie odpowiadały pisemnie na pytania konkursowe.
W marcu odbył się konkurs czytelniczy dla klas IV pt. „Opowieści z Narnii”. Uczestników obowiązywała znajomość treści książki C. S. Lewisa „Lew, czarownica i stara szafa”. W konkursie wzięło udział18 osób. Uczniowie obejrzeli gazetkę poświęconą twórczości autora.W miesiącu marcu przeprowadzono też konkurs plastyczny dla klas IV i V pt. „Śladami Stasia i Nel”. Uczestnicy mieli wykonać prace plastyczne ilustrujące książkę Henryka Sienkiewicza „Pustyni i w puszczy”.
W miesiącu kwietniu rozstrzygnięto konkurs dla klas I-III na hasło zachęcające do czytania i korzystania z biblioteki. Uczestnicy mieli ułożyć hasła i zapisać je na ozdobionych przez siebie kartkach. W konkursie wzięło udział 47 uczniów.
W miesiącu czerwcu przeprowadzono konkurs czytelniczy dla klas I pt. „Czy znasz te książki?”. Uczestników obowiązywała znajomość treści książek: Janiny Porazińskiej „Szewczyk Dratewka” i Siergieja Michałkowa „Nie płacz, koziołku” oraz wierszy Juliana Tuwima „Okulary”, „Słoń Trąblaski” i wierszy Jana Brzechwy „Samochwała”, „Kłamczucha. W konkursie wzięło udział 16 uczniów.
Zwycięscy konkursów otrzymali ciekawe nagrody książkowe i dyplomy. Przedstawienie „Julian Tuwim – znany i lubiany”

W miesiącu październiku z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych wystawiono przedstawienie poświęcone Julianowi Tuwimowi. Przedstawienie obejrzały klasy O-III. Odtwórcami ról byli uczniowie z kasy IIID i VF.

W październiku z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych wykonano również gazetkę z cytatami o czytaniu i bibliotekach pod hasłem „Biblioteki szkolne – bramy do życia”.

W miesiącu maju zorganizowano i przeprowadzono apel poświęcony książkom. Uczniowie z klas: III D, V F i VA przedstawili inscenizację teatralną pt. „Dziwny sen Hani”. Apel obejrzeli uczniowie klas 0-III.

W ramach obchodów Dnia Pluszowego Misia w miesiącu listopadzie (28 XI, 29 XI) zorganizowano imprezy czytelnicze pod hasłem „Kubuś Puchatek i jego przyjaciele”. W czterech spotkaniach wzięły udział Grypy: 0A, 0B, 0C, 0D. Biblioteka była udekorowana kolorowymi ilustracjami przedstawiającymi postacie z książki „Kubuś Puchatek”. Wykonano również gazetkę. Dzieciom przedstawiono prezentację multimedialną na temat Dnia Pluszowego Misia i książki „Kubuś Puchatek” Alana Aleksandra Milne. Dzieci obejrzały też wystawę książek o misiach. Następnie w czytelni wyświetlono film o Kubusiu i na koniec dzieci kolorowały misiowe malowanki.